W 2006 roku dokonano odwiertu studni głębinowej w celu zaopatrzenia Parku Wodnego Sopot Sp. z o.o. w wodę z oligoceńskiego poziomu wodonośnego występującego w obrębie trzeciorzędowego piętra wodonośnego. Już 10 września 2016 roku w Sopockim Aquaparku ruszył system doprowadzania wody z naturalnych źródeł. Co to oznacza w praktyce?
Klienci Aquaparku kąpią się w wodzie z poziomu oligoceńskiego. Park Wodny Sopot zaopatrywany jest w wodę z oligoceńskiego poziomu wodonośnego występującego w obrębie trzeciorzędowego piętra wodonośnego. Poziom oligoceński w rejonie Sopotu występuje na głębokości ok. 100 m ppt. Studnia głębinowa o głębokości 116,4 m pozwala na maksymalny godzinowy pobór 41m3.
Wody z poziomu oligoceńskiego charakteryzują się dobrą jakością. Jest to wynikiem znacznej izolacji warstwy wodonośnej od powierzchni terenu, a także brakiem ewidentnych źródeł zanieczyszczenia oraz z uwagi na intensywny napływ czystych wód powierzchniowych z rejonu Pojezierza Kaszubskiego. Woda posiada pH odpowiednie dla pływalni publicznych.
Główną bazą drenażu dla wód oligoceńskich jest Zatoka Gdańska. W rejonie rynien kopalnianych wody oligocenu występują w bezpośrednim kontakcie hydraulicznym z wodami neogenu i czwartorzędu. Nowoczesna technologia uzdatniania wody zapewnia odpowiednią czystość wody i bezpieczeństwo osób korzystających z rekreacji wodnej. Systematyczny monitoring parametrów mikrobiologicznych jakości wody na naszej pływalni powala na ocenę prawidłowości prowadzonych procesów uzdatniania oraz dezynfekcji wody.